PODZIAŁ MAJĄTKU DOROBKOWEGO MAŁŻONKÓW

PODZIAŁ MAJĄTKU DOROBKOWEGO MAŁŻONKÓW

Z praktyki wynika, że sprawy o podział majątku po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami, należy oceniać jako sprawy trudne, które zazwyczaj trwają kilka lat i wymagają zgłoszenia i przeprowadzenia wielu dowodów.

Podział majątku po rozwodzie może być również uwzględniony w wyroku orzekającym rozwód pod warunkiem, że z takim wnioskiem wystąpi jeden z małżonków oraz że postępowanie dowodowe i brak zgody małżonków nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu (tzw. zgodny podział majątku).

Zanim będziemy chcieli podzielić majątek po rozwodzie musimy wiedzieć, że w małżeństwie mamy aż trzy rodzaje majątków tj. majątek wspólny, majątek osobisty żony, majątek osobisty męża.

Majątek osobisty żony i męża stanowi to, co każdy z małżonków zgromadził przed zawarciem związku małżeńskiego oraz to co otrzymał w formie darowizny lub spadku również w trakcie trwania małżeństwa. Zarobki małżonków po ślubie oraz to co nabywają po ślubie wchodzi w skład majątku wspólnego, chyba że ustalą inaczej na drodze odrębnej umowy (rozdzielność majątkowa).

Wskazać należy, iż art. 33 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego wymienia składowe majątku osobistego małżonków. Do majątku osobistego zalicza się w szczególności:
• „Przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej,
• Przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił,
• Prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom,
• Przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków,
• Prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie,
• Przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość,
• Wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków,
• Przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków,
• Prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy,
• Przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.”

Kodeks rodzinny określa również, co zaliczyć należy do majątku wspólnego. Zgodnie z art. 31 § 2 KRO, do majątku wspólnego należą w szczególności:
• „Pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,
• Dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków,
• Środki zgromadzone na rachunku otwartym lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków,
• Kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266, 321, 568, 695 i 875)”.

Zwrócić też trzeba uwagę, iż z reguły udziały w majątku wspólnym są równe, ale są też wyjątki jak np. sytuacja, w której jeden z małżonków zarabia i tym samym wnosi do majątku wspólnego zdecydowanie więcej niż drugi. Oceniając wkład małżonków w powstawanie majątku dorobkowego, sąd bierze pod uwagę także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.

 

Podział majątku dorobkowego, to skomplikowane zadanie, które wymaga profesjonalnej wiedzy i doświadczenia. Potrzebujesz pomocy prawnej adwokata? Skontaktuj się z nami.


Koniecznie przeczytaj poniższe artykuły

Kancelaria Adwokacka
Adwokat Magdalena Walczyk

ul. Partyzantów 1A/215
35-242 Rzeszów

NIP 8172132588

Masz pytania ?
Proszę o kontakt

Image
tworzenie stron internetowych cennik : www.intermikro.com