Zgoda sądu opiekuńczego na odrzucenie przez rodziców spadku w imieniu małoletniego dziecka
Często zdarzają się sytuacje, w których nasi zmarli krewni pozostawiają po sobie długi bądź też nie utrzymywaliśmy z nimi kontaktu od wielu lat
i posiadamy przypuszczenie, że długi spadkowe przekraczają wartość czynną spadku. W związku z tymi sami decydujemy się na odrzucenie spadku (przed notariuszem, w sądzie bądź przed konsulem), jednakże jeżeli posiadamy małoletnie dzieci, to pojawiają się trudności.
Odrzucenie spadku przez dziecko, w imieniu którego działają rodzice, należy do czynności prawnych przekraczających zakres zwykłego zarządu rodziców nad sprawami dziecka. Dlatego też do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu dziecka, konieczna będzie zgoda sądu rodzinnego. Na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego mamy 6 miesięcy od czasu powzięcia informacji o podstawie powołania.
Jakie kroki należy podjąć?
Koniecznym będzie przygotowanie wniosku do sądu wraz ze stosownymi załącznikami. We wniosku należy wskazać dane dziecka oraz dane spadkodawcy, po którym ma być złożone oświadczenie
o odrzuceniu spadku. Do wniosku należy dołączyć akt urodzenia dziecka, akt zgonu spadkodawcy oraz potwierdzenie odrzucenia spadku przez rodzica. Aby uwiarygodnić nasz wniosek powinniśmy również załączyć dokumenty potwierdzające fakt, iż odrzucenie spadku będzie dla małoletniego korzystne.
Wniosek o wyrażenie zgody przez sąd na złożenie przez rodziców oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego dziecka należy skierować do sądu, właściwym dla miejsca zamieszkania dziecka, niezależnie od tego, który sąd będzie właściwy do rozpoznania sprawy spadkowej.
Opłata od wniosku wynosi 100 zł. Dowód uiszczenia opłaty należy załączyć do wniosku.
Masz pytania? Nie wiesz o czego zacząć uregulowanie spraw spadkowych? Potrzebujesz pomocy prawnej adwokata? Skontaktuj się z nami.