Od kilku lat powództwa kredytobiorców przeciwko bankom, z którymi zawarto umowy kredytowe we frankach szwajcarskich, są bardzo popularne, co jest spowodowane wyrokiem TSUE z dn. 3 października 2019 r. Kredytobiorcy są coraz bardziej świadomi nieuczciwych zapisów w swoich umowach oraz możliwości odzyskania nawet kilkuset tysięcy złotych. Kredyt waloryzowany kursem franka szwajcarskiego, wypłacany był w złotówkach i jak często się zdarzało, spłacany był również w złotówkach. Zdarzało się również, że banki umożliwiały kredytobiorcom spłatę bezpośrednio we frankach.
Ile osób wygrywa i jak długo trwa postępowanie?
Obecnie szacuje się, że korzystnie zakończonych dla kredytobiorców spraw sądowych jest około 90 - 95 %. Na długość trwania postępowania składa się kilka czynników tj. ilość spraw przydzielonych do konkretnego sędziego, który rozpoznaje sprawę, czas konieczny do wymiany pism procesowych, stawiennictwo na rozprawie powodów i świadków. Częstwo zdarza się, że sprawy w sądzie I instancji, kończą się w ciągu roku!
Ile kosztuje prowadzenie sprawy frankowej i gdzie złożyć pozew?
Opłata sądowa od pozwu jest stała i wynosi 1000 zł. Wynagrodzenie Kancelarii ustalane jest indywidualnie. Składamy propozycję rozliczeń w kilku wariantach w zależnosci od tego jaką kwotę Klient może wpłacić przed wszczęciem postępowania. Każdą sprawę wycenimy indywidualnie także w zależności od kwoty jaką Klient może uzyskać w sądzie. Pozew składamy w sądzie w okręgu, którego zamieszują kredytobiorcy.
W celu uzyskania bezpłatnej wyceny Skontaktuj się z nami.
Ile pieniędy można odzyskać?
W przypadku unieważnienia umowy kredytu można się domagać od banku zwrotu spłaconych rat. Wiąże się to z koniecznością wzajemnego rozliczenia. Co do zasady, banki zwracają kredytobiorcom równowartość rat kapitałowo – odsetkowych, prowizji, składek ubezpieczeniowych. Często jest to kwota sięgająca nawet kilkustet tysięcy złotych! Unieważnienie umożliwia również zaprzestanie spłacania kolejnych rat. Możliwe jest również uzyskanie zabezpieczenia polegającego na wstrzymaniu spłaty rat kredytu w czasie trwania postępowania w sądzie. Dodatkowo, bardzo dużo można także zarobić na odsetkach, nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
O co chodzi z odfrankowieniem?
"Odfrankowienie" kredytu polega na wyeliminowaniu z umowy klauzuli indeksacyjnej, odzyskaniu nadpłaconych rat, zmniejszeniu salda oraz kontynuacji spłaty kredytu, ale już w polskiej walucie. Czym różni się unieważnienie umowy od "odfrankowienia" umowy? Wyrok sądu, w którym sąd uznaje umowę frankową za nieważną oznacza, że kredytobiorca całkowicie uwalnia od kredytu. Natomiast "odfrankowienie" to kontynuowanie spłaty kredytu, ale już na dużo korzystniejszych warunkach. Obecnie sądy bardzo rzadko orzekają o odfrankowieniu kredytów, co jest bardzo dobrą informacją gdyż unieważnienie kredytu jest dużo korzystniejsze dla kredytobiorców.
Co ze spłaconymi w całości kredytami kilka lat wcześniej?
Spotkałam się z informacją od klientów, że uzyskali informację, iż w przypadku kredytu spłaconego, bank już im niczego nie wypłaci. Nic bardziej mylnego! Przy spłaconych kredytach frankowych jak najbardziej możemy dochodzić swoich roszczeń w sądzie i odzyskać kwotę, którą nadpłaciliśmy ponad kapitał.
Czy warto zawierać ugodę?
Z mojego doświadczenia wynika, że propozycje banków są mało korzystne. W przypadku zawarcia ugody zaoszczędzimy 1-2 lata w sądzie, ale możemy stracić kilkadziesiąt bądź kilkaset tysięcy złotych.
Decyzja o wszczęciu powództwa z umowy kredytowej i wyboru roszczenia zależy od wielu czynników, które należy omówić z adwokatem. Konieczna jest dokładna analiza treści umowy kredytowej, okoliczności w jakich została zawarta itd., w szczególności iż możemy odzyskać kilkadziesiąt tysięcy złotych a nawet i więcej w zależności od przypadku.
Oferujemy bezpłatną, wstępną analizę umowy ze wskazaniem ile pieniędzy można uzyskać wszczynając postępowanie sądowe oraz bezpłatną wycenę prowadzenia sprawy. Potrzebujesz pomocy prawnej adwokata? Skontaktuj się z nami.